Галузь знань: Освітня програма:

ХІМІЧНА ТА БІОЕНЖЕНЕРІЯ

БІОМЕДИЧНА ІНЖЕНЕРІЯ

АКТУАЛЬНІСТЬ

Сьогодні одним із основних напрямів розвитку країни є розробка медичної техніки та матеріалів медичного призначення, що потребує залучення високоосвічених фахівців зі  знаннями та навичками з  біології, медицини, медичної техніки, медичної електроніки, матеріалознавства. Медичні  заклади є користувачами великої кількості медичного обладнання, включаючи діагностичне, лабораторне, лікарняне, наркозно-дихальне, рентгено- і радіологічне, фізіотерапевтичне, апаратуру для миття і стерилізації, реабілітаційне обладнання та інші. Окрім цього інтенсивно розвивається інформатизація охорони здоров’я в Україні, що  також потребує відповідного статусу інженерних кадрів. В лікувальних закладах української системи охорони здоров’я існують сфери з невизначеними фахівцями, які часом залучені до дуже відповідальних лікувально-діагностичних процедур з використанням складної медичної техніки і агресивних технологій (апаратів штучного кровообігу, програмування штучних водіїв серцевого ритму, штучного серця, оптометричних досліджень і т.д.). За кордоном – це біомедичні інженери, що заповнюють в системі охорони здоров’я простір, пов'язаний з експлуатацією складної медичної техніки, оскільки лікарі не мають відповідної підготовки.

За вирішення інженерно-технічних проблем в охороні здоров’я відповідає окрема міждисциплінарна галузь науки і техніки  – «Біомедична інженерія», що поєднує інженерію і науки про життя.

Біомедична інженерія – це:

біомедичне обладнання і технології, біометрія, біоелектрика, медична електроніка і моніторинг, отримання і обробка біосигналів і медичних зображень, біоматеріали і біосумісність, сервісне обслуговування та технології експлуатації медичної техніки, біомеханіка, телемедицина, моделювання і симуляція, реабілітаційна інженерія, конструювання і проектування, комп’ютерна графіка, медична інформатика, клітинна і тканинна інженерія, лабораторна і аналітична техніка, аспекти легалізації (сертифікації) медичної продукції.

За  міжнародним стандартом освіта за спеціальністю «Біомедична інженерія» охоплює декілька напрямків:

• біомедична інженерія (переважно дослідження, розробка, виробництво і матеріалознавство),
  • клінічна або медична інженерія (сертифікація, експлуатація і сервіс),
  • медична фізика (радіаційний контроль і захист від опромінення),
  • біомедична кібернетика і телемедицина (інформаційний простір охорони здоров’я),
  • медичні біотехнології (генна, клітинна, тканинна інженерія, вирощування органів).

ПІДГОТОВКА

При підготовці магістрів з біомедичної інженерії основна увага приділяється вивченню та практичному застосуванню біомедичних систем, вимірювальних приладів та сенсорів, систем обробки та відображення біомедичної інформації. Сучасні біомедичні інженерні системи обов’язково включають в себе ІТ складову – від чисельних методів моделювання біологічних об’єктів до інформаційних комп’ютерних експертних систем та телемедицини. Разом такий комплекс забезпечує сучасну якісну підготовку.

ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

Біомедичний інженер — працівник у сфері розробки,  конструювання, виробництва, експлуатації, ремонту, сервісного обслуговування, експертизи і сертифікації, оцінки відповідності технічним регламентам, стандартам біозахисту та біобезпеки біологічної та медичної техніки, біомедичних виробів і біоматеріалів медичного призначення, повязаних з ними штучних органів, біологічних і медичних технологій, а також відповідного програмного забезпечення та інформаційних технологій для біології, медицини та медичного приладобудування.

Біомедичні інженери відрізняються тим, що їх інженерна освіта з самого початку інтегрована з біологічною і медичною.